A WordPress egy igazán nagyszerű tartalomkezelő rendszer, aminek segítségével pazar weboldalakat lehet építeni. Viszont rendre előfordulnak olyan esetek amiket nem tudsz megoldani bővítmények használata nélkül. A WordPress bővítmények fejlesztése mára már egy külön iparággá nőtte ki magát, szinte minden feladatra találni valamilyen megoldást bővítmény formájában.
Mi az a WordPress bővítmény (plugin) és mire jó?
A WordPress bővítmények, kiterjesztik az alaprendszer szolgáltatásait, funkcionalitását. Léteznek bővítmények amik ingyenesen elérhetők és valóban hasznosak, a legtöbb alkalmazható és jól karbantartott bővítmény viszont fizetős, ezekhez általában támogatás is jár valamilyen formában, illetve testreszabhatóbbak ingyenes társaiknál.
A megfelelően megválasztott WordPress bővítmény (plugin) javítja a funkcionalitást és a biztonságot, egyszerűsíti a folyamatokat és javítja a felhasználói élményt.
Egyszerű telepítés
A WordPress hivatalos oldalán keresgélhetsz kedvedre bővítményeket, ugyanezt a felhozatalt éred el az adminisztrációs felület “Bővítmények -> Új bővítmény hozzáadása” menüpontban is. A telepítés az adminisztrációs felületen keresztül a legegyszerűbb, más forrásból származó bővítmények esetében a telepítés úgy történik, hogy a megvásárolt vagy letöltött bővítményt feltöltöd a /wp-content/plugins könyvtárba és bekapcsolod az adminisztrációs felületen. Mindkét módszer megfelelő.
Amikor bővítményre van szükséged, nézd meg az értékeléseket amik sokat segíthetnek a választásban. Fontos, hogy a kiválasztott plugin jól karbantartott legyen, egy elavult bővítmény komoly biztonsági kockázatot is jelenthet weboldalad számára. Az a legkisebb kockázat ebben az esetben, hogy nem működik! Erről az adott plugin információs blokkjában kapsz információt, ugyanígy azt értékelésekről is.
Általánosságban azonban elmondható, hogy minél több WordPress plugint használsz egy weboldalon, annál több erőforrásra lesz szükséged. Éppen ezért, igyekezz megtalálni az egyensúlyt a bővítmények alkalmazásával.
Egyáltalán nem biztos, hogy bővítményre lesz szükséged, sok esetben egy kis kódolással megoldható az áhított funkció! Ami jóval kevesebb erőforrást igényelhet.
Szükségem van WordPress bővítményekre?
Ez sok mindentől függ, alapvetően minden megoldható plugin nélkül de vannak esetek amikor ez nem éri meg. Amennyiben cégednek egy bemutatkozó weboldalra van szüksége, a szolgáltatásodat bemutató oldalakkal, aloldalakkal és kapcsolatfelvételi űrlapokkal akkor nincs szükség bővítményekre. Viszont ha webáruházat szeretnél, akkor már elkerülhetetlen néhány plugin beszerzése.
Ebben a cikkben a mi kedvenc WordPress bővítményeinket gyűjtöttük össze, ezek mind megbízható forrásból származó szoftverek, amiket évek óta használunk és folyamatosan szemmel tartjuk fejlődésüket:
Gutenberg
Mi azért használjuk bővítményként az alapértelmezett blokkszerkesztőt, mert így előbb látjuk azokat a funkciókat amik majd megjelennek az alapverzióban, így fel tudjuk készíteni a témáinkat az érkező funkciókra, amit ügyfeleink is nagyra értékelnek.
SyntaxHighlighter Evolved
A SyntaxHighlighter Evolved egy olyan plugin ami lehetővé teszi programkódok egyszerű publikálását, kiemeli a szintakszist viszont nem módosít a kódon. Ha gyakran írsz programkódokat tartalmazó cikket vagy blog bejegyzést, akkor ez a bővítmény nagyon jól fog jönni.
User Switching
Ez a plugin nagyon hasznos abban az esetben amikor weboldaladnak sok felhasználója van. Nagyszerű példa erre az oktatást végző intézmények, ahol az eltérő tartalmak adminisztrációja eltérő jogosultságot is igényelhet. Ezzel a bővítménnyel kijelentkezés nélkül válthatsz a szerepkörök és felhasználók között.
Public Post Preview
A Public Post Preview plugin pont azt csinálja ami a neve, se többet se kevesebbet. A blog bejegyzés írója megoszthatja egy bejegyzés piszkozatát másokkal egy linken keresztül, rengeteg időt spórolva ezzel. Erre a bővítményre szinte minden ügyfelünk igényt tart, jól működik és nem okoz problémákat.
Woocommerce
A Woocommerce nem is egy plugin, hanem egy programcsomag, segítségével webáruházat üzemeltethetsz. Fizikai termékek forgalmazása esetén a használata díjmentes. Rengeteg woocommerce webáruház létezik a világon, így ehhez a bővítményhez is tengernyi bővítmény elérhető, amikkel kiterjesztheted a funkcionalitását.
WPML
A WPML egy olyan plugin, aminek segítségével egyszerűen többnyelvűvé teheted weboldalad. A több nyelvet igénylő honlapok esetében megkerülhetetlen és nagy segítséget jelent ügyfeleinknek. Nem csak a tartalmakat fordítja le hanem a meta adatokat és a képek információit is. Nem ingyenes de nincs versenytársa!
Szeretnéd kiterjeszteni weboldalad funkcionailitását?
Ez csak néhány a rengeteg fantasztikus bővítmény közül, amik segíthetnek elérni céljaid. Legyen szó továbbfejlesztett keresési funkcionalitásról, munkafolyamatok egyszerűsítéséről, extra tartalomkészítő eszközökről vagy biztonságról, tudunk egy wordpress bővítményt ami megfelel számodra.